Blog - Wybieramy buty sportowe

Wybieramy buty sportowe
Przez Tomasz Zytke 19.12.2017 14:52 Komentarze

Coraz chętniej biegamy, uprawiamy fitness, jogę, sztuki walki i inne aktywności sportowe. Niektóre z nich nie wymagają przygotowania specjalnego outfitu, inne natomiast wręcz przeciwnie. Nieodłącznym elementem wielu treningów są odpowiednie buty, które powinny być przystosowane do uprawianego sportu. Dzięki nim uniknąć można poważnych i bolesnych kontuzji. Pierwszym pytaniem, jakie musimy sobie zadać, przed zakupem butów to, jaki rodzaj dyscypliny sportowej będziemy w nich uprawiać. Kiedy już odpowiemy sobie na to pytanie, musimy znaleźć buty, które będą świetnie leżały na naszej nodze. Mimo to buty niekoniecznie musimy kupować w salonach z obuwiem. Jeśli chcemy kupić je w niższej cenie można wybrać internetowy outlet z odzieżą. Prawo konsumenta jest skonstruowane w taki sposób, że nawet jeśli buty nie pasują, można je zwrócić.

Przeznaczenie butów

Tak jak zostało wspomniane powyżej, jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru butów sportowych jest ich przeznaczenie. Jeżeli poszukujemy obuwia na co dzień, najlepsze będą buty uniwersalne. Jeśli jednak uprawiamy konkretną dziedzinę sportową, warto zainwestować w obuwie dedykowane takiej aktywności. I w takim wypadku, buty do biegania muszą być lekkie, odpowiednio sprężyste, a materiał, z którego są wykonane powinien odprowadzać wilgoć na zewnątrz buta. Ważne aby podeszwa amortyzowała stopę i gwarantowała jej dobrą przyczepność do podłoża. Na co innego zwrócimy uwagę, kupując buty halowe. Takie muszą posiadać antypoślizgową podeszwę i odznaczać się dużą elastycznością.

Rozmiar i szerokość stopy

Należy pamiętać, że buty nie mogą być ani zbyt ciasne, ani zbyt duże. Należy zadbać, aby palce nie stykały się z czubkiem buta. Dlatego warto wybrać model, posiadający wkładkę o 1-1,5 cm dłuższą od naszej stopy. Źle dobrany rozmiar może przyczynić się do powstawania otarć, pęcherzy czy nawet kontuzji. Warto pamiętać, że nasze stopy mają również różne kształty. Jedne są szersze, inne węższe. Dlatego oprócz rozmiaru niezwykle ważny jest również kształt buta. 

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kliknij tutaj aby się zalogować